Otváracia konferencia

Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským- Alapiskola
Hlavná 115, 930 11 Topoľníky

Otváracia konferencia k projektu č. ACC03045 s názvom „Opatrenia na podporu výparu proti suchu a využití dažďovej vody na ZŠ v Topoľníkoch“

Dňa 11.12.2014 sa v priestoroch Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským konala konferencia  pri príležitosti začatia projektu  ACC03045 s názvom „Opatrenia na podporu výparu, proti suchu a využití dažďovej vody na ZŠ v Topoľníkoch.“
Riaditeľka školy Mgr. Zuzana Takácsová privítala hostí, p. Ing.Hudáka, p. Ing. Hríba a p. Jandzíkovú z firmy VODALES s .r.o. Zvolen, p. starostu Bc. L. Bacsóa, poslancov obecného zastupiteľstva, zástupcov Zväzu maď. rodičov na Slovensku pri ZŠ s VJM Topoľníky, ďalej zamestnancov a žiakov školy.
Prítomných oboznámila s programom konferencie:

1. Privítanie
2. Všeobecná informácia o projekte SK02: Prispôsobenie sa zmene klímy- prevencia povodní
    a sucha.
    Kód výzvy : ACC03- Modré školy a systém financovania /FM EHP/- p. Ing. Hudák externý
    manažment
3. Prezentácia projektu na škole – p. Mgr. Zuzana Takácsová, koordinátor projektu
4. Prezentácia vybraných druhov opatrení – dažďové záhrady, podzemné zásobníky -
    p. Ing. Hríb externý manažment
5. Diskusia k téme projektu
6. Občerstvenie
7. Poďakovanie a záver konferencie

Ing. Hudák informoval prítomných o projekte SK02, zdôraznil význam projektu a systém financovania. Svoj výstup realizoval prostredníctvom prezentácie, ktorá priniesla prítomným konkrétny pohľad na danú problematiku.

Koordinátor projektu, Mgr. Zuzana Takácsová, riaditeľka školy, informovala prítomných o aplikácii projektu v podmienkach školy.
Naša škola aktívne reaguje na zmenené klimatické podmienky  prostredníctvom projektu – zachytávať  a využívať dažďovú vodu.
V rámci projektu je navrhnutých 6 druhov opatrení na zadržanie a využitie dažďovej vody :

- vybudovanie vodopádu a nízkej fontány
- osadenie certifikovaného podzemného zásobníka v  objeme 13 m3 , kde zachytená voda
   zo striech školy sa bude využívať na kvapkovú závlahu areálu školy
- osadenie nadzemných nádrží na dažďovú vodu, ktoré budú zachytávať vodu z jednotlivých
   žľabov – takto zachytená voda sa bude využívať na polievanie výsadieb  a popínavých
   rastlín
- vybudovanie dažďových záhrad
- vytvorenie vegetačnej  steny z popínavých rastlín za účelom zvýšenia výparu
- výsadba stromov v počte 16 kusov
Okrem navrhnutých adaptačných opatrení v rámci projektu sú vypracované učebné osnovy pre žiakov so zameraním na manažment dažďovej vody a jej prepojenie na zmenu klímy.
Do projektu budú zapojené aj miestne občianske združenia, a to Združenie maď. rodičov na Slovensku pri ZŠ s VJM Topoľníky, Obec Topoľníky. Projekt budeme prezentovať aj naším družobným školám.

P. Ing. Hríb prezentoval vybraných druhov opatrení – dažďové záhrady a podzemné zásobníky, a zameral sa aj na protipovodňové opatrenia a ukazoval ich obrázkovými materiálmi.

V diskusii – p. starosta obce poďakoval projektovému tímu za zapojenie sa do významného projektu a poprial žiakom, učiteľom , aby sa im darilo projekt úspešne implementovať.
Ďalej v diskusii sa  pýtali:

• žiaci - na vyučovacie predmety, v ktorých sa budú učiť o danej problematike
  • učitelia – na miesta v školskom areáli, na ktorých budú vybudované adaptačné opatrenia

Po diskusii riaditeľka školy poďakovala prítomným za účasť  a každého pozývala na občerstvenie do reštaurácie PÁLMA, kde prebiehala ďalej neformálna diskusia o projekte.